Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/petsoru/public_html/qa-include/qa-db.php on line 66
neon balıklarım var onların yumutlaması için ne yapmalıyım - PetSoru.com
  • Kayıt

Kedi, köpek sahiplendirme sitemiz Patilen açılmıştır!
Patilen.com

---

Hoş geldiniz, petsoru.com evcil hayvanlar hakkında bir soru-cevap platformudur. Bu site üzerinden evcil hayvanınız hakkında soru sorabilir, yada diğer sorulara cevap verebilirsiniz.

Etkin kullanım ve bilgilendirme için üye olmanızı tavsiye ederiz. Hızlı üyelik için lütfen TIKLAYIN

 Subscribe in a reader

3,711 soru

7,279 cevap

825 yorum

69,739 kullanıcı

neon balıklarım var onların yumutlaması için ne yapmalıyım

0 oy
21, Ocak, 2015 Balık kategorisinde ibrahm tarafından soruldu
  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 oy

Alıntıdır

Bu balıklar, sürü hayvanlarıdır. En az 6'lı veya 8'li grup/sürü halinde bakılmaları gerekir. Uyumlu, barışçıl, uysal, göz alıcı ve minik balıklardır.
 
Küçük yapılarına karşın, yüzme ihtiyaçları fazladır. Bu yüzden de bunları sağlıklı bir şekilde yaşatmak için en az 50-60 lt. hacme ihtiyaç vardır. Bol bitkili akvaryumları severler. Bana göre, bitkili-kütüklü sakin Güney Amerika akvaryumlarının vazgeçilmezlerindendirler.
 
Suyun kaliteli olması gerekir. Özellikle biyolojik filtrasyon önemlidir. Biyolojik yapısı oturmuş akvaryumlarda sağlıklı yaşarlar. Kimyasal maddelere ve ısı değişimlerine karşı hassastırlar. Doğru bakım yapıldığında pek zorluk çektirmezler.
 
Pul yemler, granül yemler, hijyenik canlı yemler ve özellikle de artemia yemeye bayılırlar. Yem konusunda pek seçici değildirler. Ama kaliteden ödün verilmemelidir. Bu arada küçük (yavru) balıkları avlayabilirler. O kadar sakin göründüklerine bakmayın. 
 
Erkekleri ince yapılı, dişileri biraz daha dolguncadır. Dişiler özellikle üreme zamanına yakın daha da dolgunlaşırlar.
 
Üreme zamanında, erkekler dişilere çarpıp kaçar. Dişi eğer hazırsa, erkeğe karşılık verir ve o da çarpıp kaçar. Bu bazen bir kavga gibi algılanabilir. Ama gerçekte kur hareketleridir ve "üreme dansı" olarak adlandırılır. Bu hareketleri saatlerce sürebilir. En sonunda erkek ve dişi balık, akvaryumdaki suyun en az hareket ettiği ve en loş kısma -genellikle bitlikerin ve kütüklerin arasına- girerler. Kur hareketleri burada da bir süre devam eder. Daha sonra ise erkek balık ve dişi balık, birbirlerine yandan yapışırlar ve kendi etraflarında dönmeye başlarlar. Bundan hemen sonra da dişi balık yumurtalarını saçar ve erkek de kendine düşen görevi yapar.
 
Yumurtalar, bitkilerin arasına ve tabana yayılır. Bu işlemi birkaç kez daha tekrarlarlar. Ve tabi ki akvaryumda başka balıklar varsa yumurtalar derhal yenecektir afiyetle. Başka balıklar yoksa, üreme işleminden hemen sonra yumurtaların sahipleri tarafından hemen yeneceklerdir.
 
21, Ocak, 2015 ByHnD tarafından cevaplandı
0 oy
 
Bu nedenle, bunları üretmek için ayrı bir akvaryum kurmak şarttır. 30x20x20 ebatlarında bir akvaryum yeter de artar bile. Tabi bu akvaryumdaki su da ana akvaryumdan alınmalıdır. Akvaryuma taban malzemesi konulmaz. Tercihen (yumurtaların daha iyi görünmesi için- akvaryumun altına siyah bir karton konulabilir. Ve bir parça kütük, biraz da ince yapraklı bitkilerden koyabilirsiniz. Filtre olarak da hava pompasına bağlı basit bir sünger filtre -kısık ayarda- en iyisidir. Burada önemli olan noktalardan biri de akvaryumu dışarıdan ısıtmaktır. Yani ısıtıcı, yumurtalara zarar verebilir. Çünkü yumurtalar ve yavrular, en küçük ısı değişimlerinden bile etkilenebilmektedir. En ideal ısı 24 C ve en ideal pH 6,4 civarıdır.
 
Buraya, kur davranışı yapan bir çift neon tetra salınır. Bir süre, bu akvaryumu keşfemeye çalışırlar. (Benimkiler direkt olaya girmişti ) Kur hareketleri başlar ve yukarıda anlattığım gibi yumurtaları saçarlar.
 
bu işlemden sonra, erişkin balıkları ana akvaryuma tekrar salmak gerekir. Çünkü iş bittiğinde kendi yumurtalarını yiyeceklerdir. Bundan sonra, filtreyi biraz sirkülasyon yapacak şekilde açabilrisiniz. Bir büyüteçle tabana baktığınızda son derece küçük yumurtaları görebilirsiniz.
 
yumurtalar, duruma göre 2-4 gün içinde açılır. Yavrular, görebileceğiniz en küçük balık yavrularıdır. Yaklaşık 3-5 gün içinde srbest yüzmeye başlarlar. Asıl zor olan kısım da yavrular yumurtadan çıktıktan sonradır tabi. O kadar küçüktürler ki bunlara artemia veya başka herhangi bir yem veremezsiniz. Tek çare infusuar olarak görünmektedir.
 
 
 
Neon tetraları; canlı doğuranlarla, vatozlarla, melek balıklarıyla, discuslarla, sakin tetra türleriyle, çöpçü balıkları ile beraber besleyebilirsiniz. dikkat edilmesi gereken nokta; büyük boylara ulaşan balıkların (melek ve discus) neonları yutabileceğidir. bu yüzden bunları beraber beslemek isterseniz neonların büyük olmasına ve meleklerle discusların kısmen ufak/genç olmasına dikkat etmelisiniz.
21, Ocak, 2015 ByHnD tarafından cevaplandı