Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/petsoru/public_html/qa-include/qa-db.php on line 66
Dişi hamsterın doğurmak için yaş sınırı var mı? - PetSoru.com
  • Kayıt

Kedi, köpek sahiplendirme sitemiz Patilen açılmıştır!
Patilen.com

---

Hoş geldiniz, petsoru.com evcil hayvanlar hakkında bir soru-cevap platformudur. Bu site üzerinden evcil hayvanınız hakkında soru sorabilir, yada diğer sorulara cevap verebilirsiniz.

Etkin kullanım ve bilgilendirme için üye olmanızı tavsiye ederiz. Hızlı üyelik için lütfen TIKLAYIN

 Subscribe in a reader

3,711 soru

7,279 cevap

825 yorum

69,739 kullanıcı

Dişi hamsterın doğurmak için yaş sınırı var mı?

0 oy
17, Ağustos, 2014 Kemirgen kategorisinde Maricon tarafından soruldu
  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Alıntıdır ;

Dişi hamsterlar yaklaşık olarak 4-6. haftadan itibaren girerler. Bu dönemden önce onlara bir eş bulup onları kaynaştırmaya çalışmak boş ve hatta tehlikelidir. Birbirlerine zarar verebilirler hatta öldürebilirler.

        Yetişkin bir dişi hamsterınız varsa bilmeniz gereken siklüslerinin 4-5 gün olduğudur. Yani 4-5 günde bir çiftleşmeye hazır hale gelirler. Doğumdan sonra ise yavrular sütten kesilince tekrar kızgınlık zamanına girerler.

        Erkek hamsterınızın boyutu dişi kadar ya da ondan büyük olmalıdır ve erkek hamsterınızı onun kafesine tanışma ya da çiftleştirme amacı ile koymamanız gerekmektedir. Dİşi hamsterı ya erkek hamsterınızın kafesine koymalısınız ya da ikisinide ayrı bir ortamda (bir oda olabilir, büyük bir karton kutu olabilir) yakınlaştırmanız gerekir. Dişi hamster eğer çiftleşmeye hazır değil ise erkekten kaçacak ya da ona asldıracaktır. Ama çiftlerşmeye hazır ise hareketsiz kalır ve erkeğin ilişkiye girmesine izin veriri. Çiftleşmeleri yaklaşık olarak 30-40 dakika olarak sürer. Bu işlemin sonrasında hamsterlarınızı kendi kafeslerine koymanızda yaara vardır. Çünkü hamsterlar yalnız yaşamayı daha çok severler.

        Dişi hamile kaldıktan sonra yaklaşık 16 gün gibi kısa sürede doğum yapar ki bu oldukça kısa bir süredir. Doğumdan sonra kesinlikle yavrulara bakmak için girişimde bulunmayın ya da onları elinize almayın! Hamsterlar gizliliğe önem verirler ve yavrularınıda kokularından tanırlar. Sizin kokunuz yavrulara sinerse yavruları öldürebilir ya da kafesten atabilir.

        Anne eğer acemi ise , çok zayıf düşmüşse, yavrular sakat ya da zayıfsa onları öldürüp yiyebilir. Bu normaldir. Doğada yaşam zor olduğu için sadece güçlü yavruların olmasına izin verir.

        Yavrular ilk doğduklarında tüysüz, gözleri kapalıdır. Emzirme dönemi yaklaşık 5 hafta kadar sürer. Bu sürenin bitiminde yavrular sütten kesilir ve anne tekrar çiftleşebilir.

17, Ağustos, 2014 ByHnD tarafından cevaplandı