Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/petsoru/public_html/qa-include/qa-db.php on line 66
Erkek beta köpük yuva yapmadı ama dişi betamı sıktı ve yumurtalar dökülüyor - PetSoru.com
  • Kayıt

Kedi, köpek sahiplendirme sitemiz Patilen açılmıştır!
Patilen.com

---

Hoş geldiniz, petsoru.com evcil hayvanlar hakkında bir soru-cevap platformudur. Bu site üzerinden evcil hayvanınız hakkında soru sorabilir, yada diğer sorulara cevap verebilirsiniz.

Etkin kullanım ve bilgilendirme için üye olmanızı tavsiye ederiz. Hızlı üyelik için lütfen TIKLAYIN

 Subscribe in a reader

3,711 soru

7,279 cevap

825 yorum

69,739 kullanıcı

Erkek beta köpük yuva yapmadı ama dişi betamı sıktı ve yumurtalar dökülüyor

0 oy
Erkek betam dişi betamı sıkıyor ve yumurtalar dökülüyor ama erkek beta köpük yuva yapmadı bazı yumurtaları topluyor bazılarını giyiyor ne yapmalıyım???
24, Mart, 2014 Balık kategorisinde lddvevo tarafından soruldu
  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Alıntıdır

Beta balıkları yumurta dökerek ürerler. Su sıcaklığının 28 derecenin üzerine çıkması ve 10 - 12 aylık olduklarında üreme dönemine girerler. Erkek beta balığı köpük benzeri bir maddeden yuva yapar. Yumurta döneminde olan dişi ile damızlık erkek çiftleşmek için birbirlerine dolanır. Erkek dişiyi sıkar ve yumurtalarının
dökülmesini sağlar. Dişi yumurtlamadan hemen sonra hareketsiz durması normal bir durumdur, ilerleyen dakikalarda normal davranmaya başlayacaktır. Erkek saçılan tüm yumurtaları dölleyerek yuvaya taşır ve üreme gerçekleşmiş olur. Her çiftleşmede 20 - 30 civarında yumurta dökülür. 4 - 5 gün içerisinde yumurtalar açılır ve yavrular çıkar. Yumurtadan yeni çıkan balıkları artemia, su perisi gibi canlı yemler ile besleyerek gelişmelerini desteklemek gerekir. Aynı ilgi ve özeni anne Beta balığınada sağlamalı, erkek ve dişi betayı yavrulardan uzaklaştırmalıdır. Yavru betalar gelişimlerini tamamladıktan sonra diğer betaların yanına konulabilir. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi yetişkin erkek betaların birbirleri ile anlaşamadıklarını göz önünde bulundurup dişi ve erkek sayısını planlayarak akvaryum ortamı sağlanmalıdır.

beta üremesiyle ilgili olarak bu siteler güzel bilgi veriyor; 

http://www.akvaryum.com/beta_uretimi_makaler_16_1146.asp

http://www.akvaryum.com/tum_yonleri_ile_beta_uretme_teknikleri_makaler_16_1465.asp

 

9, Mayıs, 2014 ByHnD tarafından cevaplandı