Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/petsoru/public_html/qa-include/qa-db.php on line 66
Kuşu dün yeni aldım dünden beri hiç konuşmuyor elime gelmiyor acaba neden - PetSoru.com
  • Kayıt

Kedi, köpek sahiplendirme sitemiz Patilen açılmıştır!
Patilen.com

---

Hoş geldiniz, petsoru.com evcil hayvanlar hakkında bir soru-cevap platformudur. Bu site üzerinden evcil hayvanınız hakkında soru sorabilir, yada diğer sorulara cevap verebilirsiniz.

Etkin kullanım ve bilgilendirme için üye olmanızı tavsiye ederiz. Hızlı üyelik için lütfen TIKLAYIN

 Subscribe in a reader

3,711 soru

7,279 cevap

825 yorum

69,739 kullanıcı

Kuşu dün yeni aldım dünden beri hiç konuşmuyor elime gelmiyor acaba neden

0 oy
17, Şubat, 2018 Kuş kategorisinde Mali tarafından soruldu
  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

+1 oy
Henüz yeni gelmiş, ortam farklı her şey yabancı korkuyor. Bir alışma süresi var bu alışma süresi bitince ötecektir, senin yakınlığına görede sana yanaşacaktır. Bir hastalık belirtisi olup olmadığını gözlemledin mi? Kuş yavru mu yetişkin mi?
17, Şubat, 2018 Mel_OZ tarafından cevaplandı
Yavru dişi yardımın için teşekkür ederim
0 oy

Merhaba

Yeni bir ortama geldiği için yabancılık çekiyor.Yem yememesi,hareketsiz olması ishal gibi durumlar normaldir.İlk günden elinize gelmesini beklemeyin.Birkaç gün kafesin yanında kısık ve yumuşak sesle konuşun ve elinizi kafesin üstünde tutun.Elinizin zararsız olduğunu öğrenmelidir.Güvenini kazanmalısınız.Birkaç gün yaptıktan sonra elinize biraz yem döküp yada elinize dal darı (muhabbet kuşları çok severler) alın ve yavaş hareketlerle kafesin içene getirin.Elinizden kaçması kanat çırpması normaldir.Kesinlikle zorla avucunuzun içine almayın ve elinizi kafesin içinde sabit tutun,kısık ve yumuşak sesle konuşun.Hergün devamlı tekrar edin.Sabredin ve onu korkutacak hareketler yapmayın.Yaklaşık 2 hafta kafesten çıkarmayın.Kafesten erken çıkartığımızda duvarlara ve pencereye çarpıp yaralanabilir.Kafesten çıkartığımızda perdeleri kapatın.En önemli şey ise kuşunuzun yaşı ve cinsiyeti yetişkin kuşları evcilleştirmek çok zordur.Yeme yeni düşmüş yavru çok kolay evcilleşir.Cinsiyet olarak erkeklerin konuşma kabiliyeti dişilere göre daha fazladır ve daha kolay evcilleşirler.

17, Şubat, 2018 Kaan tarafından cevaplandı
Kuşum yavru ve disi elimi kafesin üstüne koymaya calıştığımda ürküp korkuyor
Ayrıca kuşun kafesini temizlemek için kuşu çıkaracaktım ne yapmalıyım
Eliniz kafesin üstünde dursun bir müddet,ilk başlarda korkması normal elinizin zararsız olduğuna anlamalıdır.Elinize biraz yem alın veya dal darı kafesin içinde elinizden yedirmeye çalışın.Kafeste elinizi sabit tutun ve kesinlikle onu korkutmayın.Avucunuzda tutmaya çalışmayın.Kafes temizliğinde 2-3 günde bir ızgarayı temizleyin hergün suyunu tazeleyin ve hergün yemini üfleyin kafeste şuanlık ekstra temizlik yapmayın.Size tam olarak alıştığında daha ince ayrıntılı temizlik yapabilirsiniz.Dediklerimi sabrederek uygulayın.
Verdiğiniz bilgler için çok teşekkür ederim