Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/petsoru/public_html/qa-include/qa-db.php on line 66
muhabbet kuşum 1 aylık erkek eve geleli 3 gün oldu . Elime alıştırmak istiyorum. ayağının altına tutuyorum , göğsüne yaklaştırıyorum parmağımı ama kaçmıyor ve tepki vermiyor. Ne yapmalıyım? - PetSoru.com
  • Kayıt

Kedi, köpek sahiplendirme sitemiz Patilen açılmıştır!
Patilen.com

---

Hoş geldiniz, petsoru.com evcil hayvanlar hakkında bir soru-cevap platformudur. Bu site üzerinden evcil hayvanınız hakkında soru sorabilir, yada diğer sorulara cevap verebilirsiniz.

Etkin kullanım ve bilgilendirme için üye olmanızı tavsiye ederiz. Hızlı üyelik için lütfen TIKLAYIN

 Subscribe in a reader

3,711 soru

7,279 cevap

825 yorum

69,739 kullanıcı

muhabbet kuşum 1 aylık erkek eve geleli 3 gün oldu . Elime alıştırmak istiyorum. ayağının altına tutuyorum , göğsüne yaklaştırıyorum parmağımı ama kaçmıyor ve tepki vermiyor. Ne yapmalıyım?

0 oy
12, Eylül, 2017 Kuş kategorisinde sebahat.28 tarafından soruldu
  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

kuş çok küçük ve eve geleli daha çok yeni olmuş.genelde alıştırma eğitimlerini sessiz gürültüden az ortamda yaparsanız daha verimli sonuçlar alırsınız.elinize iyi yıkanmış kurulanmış marul alarak elinize alıştırabilirsiniz. 

kuş elinize alışana kadar onu kafes dışına çıkarmayın. Ele alıştırma eğitimi, kuş kafes içerisindeyken başlayacak.

Önce Güvenini Kazanın

Muhabbet kuşunuz ile yakın arkadaşlık kurmak istiyorsanız, ilk önce minik kuşunuza güven vermelisiniz. Evinize yeni gelen muhabbet kuşu, yeni evini, yaşam alanını ve evdeki diğer bireyleri tanıyana kadar ona zaman verin.mümkün olduğu kadar onu korkutmamaya özen gösterin. Yemini, suyunu değiştirirken, kafesini temizlerken mümkün olduğu kadar yavaş hareket edin. Ani hareketler ile onu korkutmayın. Çok kısa sürede muhabbet kuşunuz sizden zarar görmeyeceğini anlayacaktır.

Onun Arkadaşı Olduğunuzu Gösterin

Muhabbet kuşlarını elinize alıştırmak için uygulayacağınız ikinci aşama, onun arkadaşı olduğunuzu göstermenizdir. İlk aşamayı geçtiniz ve muhabbet kuşu sizden zarar gelmeyeceğini artık biliyor. Şimdi ise sizi bir dost olarak görmeli. Şöyle ki; Muhabbet kuşları doğası gereği kalabalık sürüler halinde yaşar ve kalabalıktan hoşlanır. Onu yalnız beslediğinizde, onun yalnızlığını sizinle paylaşabileceğini göstermelisiniz. Bunun için muhabbet kuşunuzu ürkütmeden, onunla sık sık konuşun. Alçak ve yumuşak ses tonu ile onun bir arkadaşı olarak sohbet edin. Kafesine yakın veya uzak olmanız önemli değildir. Ancak bu aşamada asla kafese elinizi uzatmayın! Henüz ikinci aşamada muhtemelen 7-10 günlük bir sürede, muhabbet kuşunuz hala daha elinizden korkuyor olacaktır. Onu korkutmayın. Sürekli yumuşak ses tonu ile sohbet ettiğiniz muhabbet kuşunuzun sizi büyük bir merakla dinlediğini çok kısa sürede göreceksiniz. Hatta muhtemelen 1-2 gün içerisinde siz konuşurken alçak sesle size karşılık vermeye bile başlayacaktır

Elinizi Ona Tanıtın

Güveninizi kazanan ve sizinle yalnızlığını paylaşan muhabbet kuşunu elinize alıştırmak için uygulayacağınız son aşama, ona elinizi tanıtmaktır. Eğer muhabbet kuşunuz, siz onunla konuşurken, kafesin tellerine yaklaşıyor, sizi merakla dinliyor ve size cevap veriyorsa, artık ona elinizi tanıtabilirsiniz. Bunu yaparken yine çok yumuşak bir ses tonu ile ona sevginizi göstererek yapın. Yavaşça elinizi kafesin dışından ve kapağını açmadan, kafes tellerine doğru yaklaştırın. İlk başlarda kuşunuz geri çekilebilir, sorun değil. Önemli olan korkmaması, onu korkutmadan ve onunla konuşmaya devam ederken, parmağınızla küçük hareketler yapmaya devam edin. Zamanla muhabbet kuşu elinizi tanıyacak, ve yavaşça elinize doğru yaklaşmaya başlayacaktır.

Artık Çok Yakın Bir Dost Olabilirsiniz

Muhabbet kuşunuza elinizi tanıttıktan sonra, elinizden korkmamaya ve hatta artık elinize doğru yaklaşmaya başladıktan sonra, kafesin dışından kafes tellerine uzattığınız parmağınız ile oynamak isteyecek ve küçük öpücükler konduracaktır. Kafese her yaklaştığınızda size yaklaşmak isteyen bir muhabbet kuşunuz var ise, artık çok yakın bir dost olabilirsiniz. Muhtemelen muhabbet kuşunuz sizi ilk gördüğünde size çağrı yapar gibi sesler çıkaracak ve ilgiyle size bakacaktır. Bu andan sonra muhabbet kuşunuzu artık kafes dışına salabilirsiniz. Kafes teline elinizi uzattığınızda eliniz ile oynayan, öpücükler konduran muhabbet kuşu, kafes dışına çıktığında başka şeyler ile ilgilenmeden önce ilk geleceği yer, sizin omzunuz, başınız ve ya elleriniz olacaktır. Bu aşamadan sonra, muhtemelen 12-15 gün sürecek olan muhabbet kuşlarını ele alıştırma eğitimini başarıyla tamamlamış olduğunuzu göreceksiniz. 

alıntıdır

16, Eylül, 2017 Yönetici tarafından cevaplandı